1620 MITCHELL ST

MELBOURNE, Florida 32901 · Brevard County · Parcel 28 3704-01-H-15

$40 440
Assessed Value
$137 710
Market Value
Annual Tax
$15 440
Taxable Value
Ownership
OwnerVelazquez Hector
Mailing Address1620 Mitchell ST Melbourne FL 32901
Property Details
Year Built1958
Living Area1 276 sq ft
Lot Size7 405 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$60 000
Just (Market) Value$137 710
Assessed Value$40 440
Exemptions-$25 000
Taxable Value$15 440
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de febrero de 2025 $100 11